2014 20150103 1335524353

Як розвиваються Рудники, що за 2014 рік встигла зробити місцева сільська рада для своєї громади і що планує на найближче майбутнє? Про це розповів сільський голова Степан Дубик. Розпочнемо з довідки. Рудники - одне з найбільших сіл Миколаївського району за площею і чисельністю населення.

Загальна територія населеного пункту займає 3653 гектари, з яких 433 га займають присадибні ділянки (в селі нараховується 865 дворів), 758 га - орна земля, 287 га - пасовища, 425 га - водне плесо, 813 га - землі запасу та 801 га - громадський ліс.

Станом на 1 грудня у селі зареєстровано 3142 особи, серед яких 1514 чоловіків та 1628 жінок, 1619 працездатних і 1523 непрацездатні (912 пенсіонерів), 556 зайнятих і 121 безробітний.

На відміну від інших сіл району в Рудниках за останнє десятиліття покращилася демографічна ситуація: народжуваність перевищує смертність, зростає кількість молодих сімей. Ось і цього року уже оформлено 27 шлюбів (загалом проживає 1214 сімей), народилося 33 малюки, 40 рудниківчан померло. Нараховується 256 дітей до 5 років, 426 - до 18 років, 1950 - від 18 до 60 років, 508 людей, яким поза 60 років, і 2, яким поза 90 років.

Є тут школа, Народний Дім, бібліотека, амбулаторія, пошта, відділення «Ощадбанку». Окрім того, в Рудниках працює 21 приватний підприємець. Відкрито 21 крамницю, 4 об’єкти громадського харчування. Також на площі 496,6 га господарює філія «Рибгосп-Рудники», а 573,13 га обробляє фермерське господарство «Максимович» (з-поміж 648 власників земельних паїв укладено 357 договорів оренди). Тож серед усіх працюючих мають роботу безпосередньо у селі - у підприємців, в соціальній та інших сферах, 114 громадяни.

Нестабільна економічна ситуація далася взнаки рибалкам. Хоча Степан Томкович не володіє офіційною інформацією, але каже, що виробництво у господарстві падає, а люди працюють неповний робочий місяць. І навіть не розрахувалися із сільським бюджетом згідно із інвестиційною угодою: із 25 тисяч гривень щорічних інвестицій винні 10 тисяч за минулий рік, вже не кажучи, що й цей рік на завершенні.

Згадуємо і проблему із пасовищами, яку «Громада» неодноразово висвітлювала. Пан війт розповів, що керівник Держземагенства Львівщини Степан Ярмус, до якого зверталася ініціативна група, пообіцяв призупинити надання земель в оренду підприємливому Козаку. Порушену землю ФГ «Максимович» привело до порядку, підсіяли зернові, урожай зібрало, а вже восени селяни знову пасли там худобу. Тепер же урочище «Дуброва» сільрада планує ввести в межі села і використати для соціальних потреб, наприклад - під квартал забудови. Адже більше земель в такому масштабі село не має. Щодо урочища «Гнильці», то на розгляді в адміністративному суді перебуває справа підприємця Р.Ільківа, якому сільрада своїм рішенням надала право користуватися наділом.

Говоримо із паном Дубиком і про сільський бюджет. Цього року він складався із 1229041 грн. доходів, а на 1 грудня мали 893336 грн. видатків. Що ж вдалося зробити за ці кошти?

Розповідає війт, насамперед, про освітлення вулиць. Цього року встигли освітити Рашови і Зелену, а ось Дрогобицькою і Садовою займатимуться уже наступного року.

Також придбали павільйони зупинок громадського транспорту. Стоятимуть вони при в’їзді до села обабіч траси Київ-Чоп по обидві сторони дороги, також два - «біля труби», один - в «Дубині» біля повороту на вулицю Верховина. Ще треба було б і в центрі села, біля «Кузя», такий павільйон встановити, але тут немає вільного місця, а власниця суміжної ділянки не дозволяє вклинюватися із павільйоном на її землю. До речі, похвальною є ініціатива шкільної молоді, яка влітку розмалювала діючу зупинку.

Цього року, каже війт, проведено капітальний ремонт покриття на вулиці Шкільній. А ось на капремонт Зеленої субвенцію з держбюджету у розмірі 150 тисяч гривень освоїти не вдалося через погану фінансову дисципліну.

Подібна ситуація із будовою садочка. 150 тисяч у сільському бюджеті є, а виконавець робіт відмовився працювати через девальвацію гривні. Будували ж котельню і овочесховище. Тепер треба переглядати кошторис, і це займе певний час.

По вулиці Шевченка, неподалік цвинтаря, ще збереглося приміщення старого медпункту. Тепер в ньому зробили ремонт, поміняли вікна. Буде тут кабінет дільничного інспектора. Переселять сюди і пошту, а це дозволить у корпусі школи розширити ДНЗ «Росинку», можливо, навіть створити другу групу.

Поміняли вікна і в Народному Домі. Степан Томкович вважає, що треба було би й дах перекрити. Над цим питанням працюватимуть.

Щодо благоустрою села, то, якщо потрібно щось побілити, прибрати, покосити, місцева влада активно співпрацює із центром зайнятості - від квітня і до жовтня. Цього року поміняли освітлення біля фігури Матері Божої. А ще купили паркові рослини, й місцеві школярі посадили їх біля фігури і пам’ятника Шевченкові.

4 роки вже минуло, як в Рудниках започаткували централізоване вивезення сміття. І коли на початках не всі прихильно ставилися до такого нововведення, бо боялися, що від сміттєвих баків і смердіти буде, і їх вигляд не надто охайний, а вже зараз пан Дубик зауважує, що «виховний процес» таки діє. Тепер сподівається придбати ще 3-4 сміттєві баки, а як будуть кошти, обладнати майданчики під смітники. Хоча біля контейнерів необхідно постійно прибирати. І не так через те, що фірма, яка вивозить сміття, не прибирає його дочиста, але самі люди замість кинути відходи в контейнер, залишають біля нього. А потім своє роблять вітер і собаки. Щодо місцевого недіючого сміттєзвалища, то його закрили. Навести там лад технікою допоміг «Львівтрансгаз».

Ділиться Степан Томкович побажаннями: насамперед, щоби в селі була автозаправна станція. «Львів-Петроль» вже 9 років орендує ділянку, платить 18 тис.грн., а будівництва не веде. А автозаправка таки не завадила б.

Працює місцева влада і над виготовленням головного документа Рудників – генерального плану. Перший етап – геодезичну зйомку, уже зроблено й оплачено. Хотіли б наступного року його завершити.

Ось такі рудницькі справи. Зроблено немало, виходячи з можливостей і грошей. Працювати треба, каже пан голова, а скептиків завжди вистачає. Хоча, яким буде 2015 рік, важко передбачити. Зараз в усіх на слуху реформа місцевого самоврядування і зміни в бюджетному законодавстві. Тож, можливо, пояс доведеться затягнути ще тугіше.

Ірина Леськів.